()

Pożyczka w lombardzie to zobowiązanie finansowe skierowane do osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Wiąże się ono z zabezpieczeniem pod postacią zastawu wartościowego przedmiotu. Przedmiotem zastawu może być m.in. biżuteria, antyki, sprzęt sportowy czy sprzęt elektroniczny.

W przypadku dużych kwot pożyczki, zastawić można również samochód lub nieruchomość. Zdaniem wielu największą zaletą jest fakt, iż pożyczkodawcy nie weryfikują zdolności i wiarygodności kredytowej klienta.

Jak działa pożyczki pod zastaw w lombardzie?

Lombard to specjalna instytucja, która umożliwia skorzystanie z tak zwanych pożyczek pod zastaw. Nazwa lombard pochodzi od włoskich lombardów, czyli bankierów, którzy zajmowali się udzielaniem pożyczek w Europie Zachodniej jeszcze w wiekach średnich – a dokładniej w XIV i XV wieku naszej ery.

Lombard specjalizuje się w udzielaniu krótkoterminowych pożyczek, które stanowią pewną alternatywę dla pożyczek na raty. Wymaga jednak pewnej formy zabezpieczenia – zastawu. Co to oznacza w praktyce? Osoba, która potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, zastawia wartościowy przedmiot.

pożyczka pod zastaw, pożyczka w lombardzie

Jak wygląda pożyczka lombardowa pod zastaw?

Pożyczka w lombardzie polega na udzieleniu krótkoterminowego (zwykle trwającego maksymalnie miesiąc) finansowania, które zabezpieczone jest zastawem. Owy zastaw to z kolei nic innego, jak ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na rzecz osoby trzeciej – wierzyciela, a więc pożyczkodawcy (lombardu).

Co ważne, obowiązkiem lombardu jest przechowywanie zastawionej rzeczy w sposób należyty tak, by po dokonaniu spłaty pożyczki wróciła ona do właściciela w nienaruszonym stanie. Oczywistym jest fakt, że zastawiony przedmiot musi przedstawiać określoną wartość, by stał się atrakcyjnym zabezpieczeniem. Może być to biżuteria, sprzęt elektroniczny, dzieła sztuki czy sprzęt AGD.

Jeśli pożyczkobiorca nie odda długu w terminie lub nie zgłosi chęci przedłużenia terminu spłaty, zastaw przechodzi na własność lombardu i trafia do sprzedaży.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami informacje o pożyczce w lombardzie nie zostaną udzielone nawet członkom najbliższej rodziny.

Pożyczka w lombardzie a podatek.

Czy w przypadku pożyczki lombardowej niezbędne jest uregulowanie podatku od pożyczki?

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 38 ustawy VAT PCC, pożyczki lombardowe udzielane pod zastaw używanych rzeczy, są zwolnione z podatku VAT. Jeżeli ten rodzaj zobowiązania finansowego jest zwolniony z podatku VAT, nie podlega również podatkowi PCC.

/ 5.

Lombard oraz Skup ruchomości i nieruchomości - Rozumiemy potrzeby naszych klientów. Zapewniamy komfortowe warunki współpracy, dyskrecje, a także szybkość realizacji – oprócz skupu nieruchomości wszystkie transakcje jesteśmy w stanie przeprowadzić od ręki. Dyżur realizujemy 24h na dobę!

Skup złota, skup nieruchomości, skup kamieni szlachetnych, skup srebra.